Bi̇si̇klet Yolu
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Bisiklet Yolu
Bisiklet Yolu

BİSİKLET YOLU

Bisiklet vb. taşıtlar için, zeminlerin asfalt kaplanması, renklendirilmesi, çizgi ve logoların eklenmesi işlemidir. Pürüzsüz ve dayanıklıdır.

Araçların kullanımının artması ile günümüzde trafik problemi sıkça yaşanan bir durum haline gelmiştir. Çözüm olarak ise bisiklet yolu uygulaması yaygınlaşmaya başlamıştır. Hem trafikten kurtulmak hem de sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyen kişiler bisiklet ile hayatlarına devam etmek istemektedirler. Ancak kaldırımlar üzerinde yayalar olduğu için ve trafikte arabaların dikkatsiz olabileceğinden dolayı bisiklet kullanmak zorlaşabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için bisiklet yolları tüm belediye ve özel işletmeler tarafından uygulanır. Bisiklet yolları genel olarak sahil kenarlarına, kaldırımların genişletilmesi ile kaldırımın bir bölümüne uygulanır. Böylece bisiklet sahipleri araçların yanına gitmeden güvenli bir şekilde istedikleri yerlere ulaşabilmektedirler. Her ne kadar her yere bisiklet yolu ile ulaşım olmasa da yapılan çalışmalar neticesinde artık bu soruna çözüm bulunuyor. Yakın zamanda tüm alanlar için bisiklet yolu zorunlu hale getirilecek ve bisiklet kullananların güvenliği ön plana çıkacaktır.

Bisiklet Yolu Nasıl Yapılır?

Bisiklet yolu asfalt malzemesi üzerine kurulmuş bir yapıdır. Asfalt malzemesi ağırlık taşıyabilen ve sert hava koşullarına karşı direnç gösterebilen maddeler içerir. Böylece uzun yıllar boyunca aynı bisiklet yolu kullanılabilir olur, ek masraf çıkarmaz. Yolu yaptıracak olan kişi uzun soluklu ve dayanıklı bir yol istediği zaman asfalt yapı malzemesi önerilir. Asfalt yapı malzemesi güneşli havalarda sıcaklığı çekme gibi bir özelliği vardır. Fakat bisiklet yolları için bu durum geçerli değildir. Bisiklet yolları genel olarak kaldırım renginden farklı olur ve mavi renkte boyanır. Asfalt üzerine dökülen boyalar sonucunda güneş ışınları asfaltta birikmez ve ısı yaymaz. En sıcak iklime sahip Türkiye bölgesinde dahi asfalt bisiklet yolu gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sert hava koşullarının yaşandığı iklim bölgesinde ise aynı şekilde dayanıklılık ön plana çıkmaktadır. Yağmurlar yol üzerinde su birikintisi oluşturamaz, yol üzerinde çukurlar meydana gelmez. Bisiklet sürücüleri kendilerini sarsmadan pürüzsüz bir yolda sürüş keyfinin tadını çıkarabilirler.

Bisiklet Yolu Avantajları Nelerdir?

Bisiklet yolu yaptırmaya karar veren kişiler birçok avantajından da yararlanacaktır. Bu avantajları alt kısımda maddeler halinde görebilirsiniz.

  • Maliyet açısından cebinizi rahatlatır, ekonomiktir.
  • Yolu yaptırdığınız alana estetik görünüm katabilirsiniz. (renklendirme ile)
  • Projeye başlanma süresinin ardından yapım aşaması hızlı bir şekilde tamamlanır.
  • Dayanıklıdır, yapımından sonra uzun süre bakım gerektirmez.
  • Güvenlilik ön plandadır. Bisiklet sürücülerini tehlikeye atmaz.
  • Çevre dostu olup, sağlıklıdır.

Görsel çalışmaları görmek için lütfen tıklayınız.

Hizmetlerimizden Faydalanmak İçin Hemen Bize Ulaşın